A mosódió a szappanfafélék családjába tartozó fajok termései, melyek közül a leggyakrabban a Sapindus mucorossi termését (mosódió) vagy terméshéját (mosódióhéj) szokták használni mosásra. Ezek a trópusi és szubtrópusi növények (élőhelye: India, Indonézia, Pakisztán, stb.) a bennük található különleges anyagnak, a saponinnak köszönhetik nevüket. A saponin vízzel érintkezve enyhén habzani kezd, és úgy hat, mint a szappan. Ez a jelentős mosóerővel rendelkező anyag rendkívül nagy koncentrációban (14%) és kiváló minőségben található meg a szappanfa kb. 2,5-3 cm átmérőjű termésének héjában (mi ezt tesszük a mosandó ruhák közé és nem a teljes diót. Maga termés nem tartalmaz saponint csak a héja.)
A saponin zsíroldó hatásának köszönhetően eltávolítja a szennyeződést a textíliából, anélkül, hogy a színek veszítenének élénkségükből, vagy hogy kárt tenne az anyag szerkezetében.
A mosódió nem tartalmaz agresszív foszfátokat és tensideket, vagyis olyan anyagokat, melyek szennyezik környezetünket, és melyek az allergiásoknál és különféle bőrbetegségekben szenvedőknél bőrirritációt okozhatnak.
Mik a használatának előnyei:
- Mivel teljesen természetes, ezért nem tartalmaz semmiféle vegyi anyagot. Így használatával drasztikusan tudod csökkenteni a környezetbe történő vegyszer kibocsátásodat. Mivel nem tartalmaz foszfátokat, mesterséges tenzideket, egyéb adalék anyagokat, így nem is szennyezi a környezetet. Használatával te is könnyen válhatsz környezettudatossá.
- Szemben a hagyományos mosószerekkel, a mosódió nem okoz allergiás reakciókat. A hagyományos mosószerek vegyszer tartalma sokaknál okoz(hat) allergiát, bőrirritációt, érzékenységet. Mivel mosódió nem tartalmaz ilyen anyagokat, így abszolút hypoallergén.
- Lényegesen olcsóbb, mint a hagyományos mosószerek, így nem csak a környezetet, de a pénztárcádat is kíméli. Az „intelligens mosóporok ” tisztaságát produkálja egy „hagyományos mosópor” árának töredékéért, hiszen egy adag (4-8 fél héj) mosódiót 3-4 alkalommal újra felhasználhatsz (ha alacsony hőfokon mosol, többször , ha magasabbon, kevesebbszer). Gazdaságos és kis helyet foglal: tapasztalatom szerint, heti 3 gépnyi mosással 500 g mosódió 6 hónapig elég! Te mennyit költesz mosószerre fél év alatt?
Kiknek ajánlott a mosódió használata?
- Azoknak, akik úgy gondolják, hogy lehet anélkül is tiszta ruhába járni, hogy több mázsa vegyszerrel terheljük környezetünket, elsősorban folyóvizeinket.
- Azon (kis)gyermekes családoknak, akiknek fontos, hogy a.) jó példával járjon elő és időben elkezdje gyermeke környezettudatos nevelését, b.) a gyermekei allergia kitettségét csökkentsék.
- Akik nem ellenségei saját pénztárcájuknak, mivel a mosódióval történő mosás fajlagos költsége kisebb, mint a nagyhírű, márkás, agyon reklámozott mosószereké.
- Mindenki másnak.
FONTOS, hogy tudd:
A mosódió nem csodaszer! Nem mos ki minden foltot és szennyeződést segítség nélkül (de a hagyományos, vegyszeres mosószerek sem...), viszont az általános szennyeződésekkel (sár-, ketchup-, enyhébb zsírfoltok) igenis megbirkózik, és eltünteti a szagokat (pl. izzadság) is!
Ugyanakkor tudnod kell, hogy a nagyon piszkos talpú fehér kis pamutharisnyákat mosás előtt ezentúl is át kell dörgölnöd, mondjuk epeszappannal, vagy fehérítő sóval, és a komolyabb foltokhoz (rozsda, vér, fű, olaj, stb.) is használnod kell folttisztító szereket (marhaepeenzimet, narancsolajat vagy mosószódát).
Kérlek tehát, ne várj csodát ettől a kicsi diótól, tekints rá úgy, mint egy jó és olcsó lehetőségre, amivel jócskán csökkentheted a családod méregterhelését.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése